Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
poniedziałek, 18 października 2010
Bajki wierszem - top lista

Znów odkryłam magiczny urok naszych dawnych bajek pisanych wierszem. Jest w tych utworach nie tylko treść, która często chwyta za serce, która uczy i bawi, ale jest w nich przede wszystkim całe piękno naszego języka. Wybrałam tylko kilka tytułów, do których mam szczególny sentyment, a wspólne czytanie z Szymkiem tylko potwierdza, że na szczęście pewne rzeczy się nie zmieniają .

Jeśli macie swoje typy, to proszę o sugestie i dopisanie do listy.

1. Baśń o korsarzu Palemonie - Jan Brzechwa

2. Dzieci Pana Majstra -  Zofia Rogoszówna

3. Baśń o królu Dardanelu - Janusz Stanny

4.Dużo śmiechu, trochę smutku to historia o mamutku" - Wiktor Woroszylski

5. Dong co ma świecący nos - ( wprawdzie autorstwa Edwarda Leara, ale w znakomitym przekładzie Andrzeja Nowickiego )

22:29, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 października 2010
Kindziombal atakuje

Książeczkę Ewy Ostrowskiej pod tym dziwnym tytułem kupiłam zafasycynowana kilkoma pierwszymi zdaniami. Dawno nie czytałam tak dobrze przedstawionych zabaw dziecięcych i tak sugestywnego języka. Tematyka też okazała się idealna dla Szymka, bo mimo że bohaterka jest dziewczynką, to tym razem walczy z oddziałami wojskowymi straszliwego króla Kindziombala. Wartka akcja pokazuje idealną mamę, która bez większych oporów uczestniczy w najdziwaczniejszych nawet pomysłach zabawowych swojej córeczki. Rozumiem, że ideą tej pozycji jest pokazanie jak fantastycznie jest porzucić swoje role i po prostu dobrze się wspólnie bawić. Ale są w tej książeczce też zdania, które pomijałam lub zmieniałam. To zdania dotyczące taty. Tato jest tu wielkim nieobecnym, nie ma na nic czasu; a gdy już jest to od niektórych jego wypowiedzi aż zgrzytałam w myślach zębami. I jakoś nie pasuje mi nawet ta sztama córki i mamy i porozumiewawcze uśmiechy, że o pewnych określeniach nie wspomnę. Oczywiście na koniec tato dostaje porządną nauczkę i okazuje się, że też potrafi się świetnie bawić.

Ale jak wspomniałam zafasynowna barwnym sugestywnym językiem autorki postanowiłam nabyć kolejne jej książeczki w serii " Z supełkiem" i nie zawiodłam się jednak. Każda książeczka to jakiś trudny problem, z którym zmagają się najmłodsi i podpowiedzi jak można sobie z nim poradzić.

" Pierścioneczek" : Julka ma rude warkoczyki i bujną wyobraźnię, ale czy poradzi sobie z dziećmi które nazywają ją Indyczym Jajem. Czy jej sposób, na zyskanie przyjaciół i ich uznania okaże się dobry?

"Loczek, czyli sposób na Zuzię" : Zuzię wszyscy uważają za złośnicę. To książeczka podpowiedź, czym może nas zaskoczyć niegrzeczne dziecko i w jaki sposób okiełznać małych złośników.

"Kuba sam w domu" - Mały Kuba dzięki temu, że słucha rad dorosłych unika poważnych kłopotów, a nawet przyczynia się do ujęcia przestępców! Prosty znany schemat fabularny, ale kiedyś każdy z rodziców stanie ze ściśniętym sercem przed dylematem, czy mogę Mu (Jej) zaufać i zostawić już samego (samą) w domu.Dobra pozycja więc zarówno dla dzieci jak i rodziców.

I na zakończenie rada: to książeczki, które przypominają mi serię znaną z dzieciństwa "Poczytaj mi mamo!" i chyba tak właśnie warto te książeczki traktować, jako pretekst do wspólnej lektury i rozmowy z dzieckiem o różnych ważnych i trudnych tematach.

17:57, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 października 2010
Plastusiowy pamiętnik

Wpadliśmy tak w wir zajęć szkolnych i poza szkolnych, że zaczynają mi umykać ważne wydarzenia z życia mojego pierwszoklasisty.Ale pierwszej "lektury obowiązkowej" nie można pominąć milczeniem. To oczywiście "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej. Dla mnie to była trochę taka sentymentalna podróż w czasy własnego dzieciństwa i miałam obawy, czy dla dzisiejszych pierwszaków nie jest to książka zbyt staroświecka z tymi całymi stalówkam, kleksami i gałgankami. Ale na szczęście dalej działa na dziecięcą wyobraźnię, a do tego bawi i uczy. Na biurku Szymka zamieszkał Plastuś zrobiony przez niego oczywiście też z plasteliny z małym kajecikiem i plastelinowymi stalówkami. Tylko drewnianego piórnika z przegródkami mu brakuje :-)

A wieczorami zamiast "Kingi" Szymek słucha starego słuchowiska z Ireną Kwiatkowską, Włodzimierzem Pressem, Wiktorem Zborowskim i Maciejem Damięckim wydanego przez wydawnictwo Siedmioróg.

Czasami oglądamy też archiwalne odcinki na youtubie, bo w TV przegapiliśmy.

 

22:41, mamik.net
Link Dodaj komentarz »