Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
wtorek, 20 sierpnia 2013
Bitwa Warszawska

Wakacyjne miesiące obfitują w ważne historyczne daty. Niestety najczęściej jesteśmy wtedy w rozjazdach, a piękne letnie krajobrazy nie sprzyjają rozmyślaniom o ciężkich chwilach w naszej historii.

Ale często historia jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy spacer, przeczytanie lokalnego przewodnika. Takie miałam refleksje, gdy zwiedzaliśmy opustoszałe wysiedlone wsie w Bieszczadach, podczas wspaniałej zaskakującej dla mnie wycieczki do Lwowa. Ale o Lwowie w następnym wpisie. Dziś jeszcze o bitwie pod Ossowem.

To wg. historyków ( i nie tylko polskich ) jedna z najważniejszych bitew światowych a z pewnością europejskich! Dopiero co odrodzona Polska musiała zmobilizować praktycznie wszystkie swoje siły, aby przeciwstawić się armii bolszewików, która w triumfalnym fanatycznym pochodzie chciała najpierw połączyć się z niemieckimi komunistami i dotrzeć do Paryża.

Udało się dzięki genialnemu taktycznemu posunięciu Piłsudskiego i ogromnemu zaangażowaniu całego społeczeństwa ( armia była głównie złożona z ochotników ).

Pisałam już wcześniej, że brak u nas w zasadzie dobrej literatury historycznej ( wyjątkiem nadal pozostaje II wojna światowa ) a przykład  braku książek dla dzieci i młodzieży, o tak ważnym wydarzeniu jest tylko potwierdzeniem tej tezy.

Jedyna książka, jaka się ukazała po 1989 roku to Henryka Chmielewskiego "Tytus Romek i A'Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 roku".

To smutne, tym bardziej że jeszcze rodzice dzisiejszych dzieci ( między innymi ja i moje pokolenie ) uczyły się tendencyjnej zakłamanej przez komunizm wersji o wojnie polsko-bolszewickiej.

Nie mieścił się też w serwowanej nam socjalistycznej wizji jeden z jej bohaterów - ks. Skorupka. Dlatego teren dawnego pola walki oraz wybudowaną tam kaplicę w PRL-u ogrodzono i zabroniono wejścia tworząc poligon. 

Szukając w sieci znalazłam jednak przedwojenną książkę "Białe róże" Heleny Zakrzewskiej  i wydawnictwo Polwen, które wydaje stare przedwojenne utwory, które ze względu na swoje "niebezpieczne dla socjalizmu treści" skazane były na nieistnienie ( zostały wycofane z bibliotek i nie mogły być ponownie wznawiane").

W ten sposób mogę jedynie nadrobić swoje braki w edukacji, a syna ustrzec przed niewiedzą i ignorancją historyczną.

 16:23, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 sierpnia 2013
Tajemnica czlowieka z blizną

Tajemnice to coś, co dzieci uwielbiają. dlatego nie zdziwił mnie Szymek i  jego wybór  książki na wakacje. Musi być kryminał + kilka ulubionych komiksów ( tu wybór jest ograniczony, bo od 2/3 lat jest to naprzemiennie Kapitan Klos lub Tytus Romek i A'Tomek ).

Paweł Beręsewicz to nowy autor wśród lektur Szymka, więc szczególnie ciekawa byłam wrażeń. Okazało się, że książka jest świetna.

Chociaż fabuła wydaje się zaskakująco prosta - Jasiek próbuje znaleźć odpowiedź, skąd u Taty tajemnicza blizna na twarzy. Tropy rodzinnego śledztwa wiodą w różnych, czasami zaskakujących kierunkach.

To co zabawne szczególnie dla dorosłego czytelnika ( który też nie będzie się nudził przy tej lekturze ) to dziecięcy odbiór " historii najnowszej" - a więc czasów, gdy rodzice byli dziećmi, a dla ich pociech brzmią jak "opowieści dziwnej treści" - bo jak np. wyobrazić sobie życie w Prl-u bez komputerów, telefonów komórkowych i z cukierkami na kartki?

Bestseller wśród bardzo szerokiej oferty kryminałów dla dzieci!!!

I wielki plus za świetne ilustracje Olgi Reszelskiej.12:14, mamik.net
Link Dodaj komentarz »