Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
sobota, 31 lipca 2010
Czasopisma dla dzieci

Pakujemy się i niebawem wyjeżdżamy na wakacje. I w takich sytuacjach odruchowo udaję się już do kiosku po gazety. Ja buszuję wśród półek dla pań a Szymek biegnie do półeczek dziecięcych. I tu zaczyna się problem, bo generalnie to co można zobaczyć na takich półkach to "śmieciowo-gadżetowy zawrót głowy". Na który oczywiście on reaguje entuzjastycznie i dopiero kolejne tłumaczenia przynoszą ( badź nie ) skutek. Należę do mam, które czasami kupują owe "Spidermany", "Bakugany" itp., ale moje poczucie estetyki cierpi straszliwie. Treść a w zasadzie jej brak pominę milczeniem.

Pozostaje nam więc stary, dobry "Świerszczyk" i tu wielkie ukłony w stronę redakcji. Lubimy też "Abecadło" - miesięcznik wydawany przez Aksjomat, ale niestety Szymek już z niego wyrósł.

Artystycznym cackiem jest "Czarodziejska kura", ale jedyny zarzut pod jej adresem to zbyt mało stron!

Ostatnio natrafiłam na ciekawy "Mały przewodnik katolicki" - już sam spis treści zachęca do przejrzenia ( podróże po Afryce śladami Kazimierza Nowaka, konkurs na śmieszne nazwy ulic, angielski, o perspektywie w malarstwie, o budowaniu wałów wokół grodów i jeszcze bajka, lekcja przyrody, dobre maniery, łamigłówki ).Jest i ciekawie i mądrze.

A miłośnikom Krakowa polecam "Krzysztoforek" czasopismo wydawane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W najnowszym zmienionym numerze dzieci poznają w ciekawy sposób renesansowy Kraków. Świetna zabawa i lekcja historii dla początkujących odkrywców.

 

10:49, mamik.net
Link Komentarze (1) »
środa, 28 lipca 2010
Kryminały na lato

W wakacje mozna spokojnie oddać się dłuższym lekturom i delektować się wspólnie nimi bez pośpiechu. Uwielbiam, gdy słyszę :"Mamo, jeszcze kilka stron, proszę; zobaczymy co bedzie dalej!" I choć tym razem znów będzie o dziecięcych kryminałach, to tym razem w najlepszym  artystycznym wydaniu na naszym rynku czytelniczym: w serii Mistrzowie Ilustracji wydawanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Naszą przygodę czytelniczą rozpoczęliśmy od "Latającego Detektywa" Ake Holmberga ( znów ukłon w stronę literatury szwedzkiej ) ze znakomitymi ilustracjami Anny Kołakowskiej. W tej opowieści w sennym letnim miasteczku pojawiają się podejrzane typy, które kradną dzieciom ciasteczka. Na pomoc wyruszana latającym dywanie detektyw Ture Sventon. Jest oczywiście nocna wyprawa, niebezpieczeństwo i wiele zabawnych sytuacji. Nasz nr 1 !

"Joachim Lis" Detektyw dyplomowany to również książka szwedzkiego autora Ingemara Fjella z ilustracjami Teresy Wilbik ( asystenki samego profesora Szancera ). Tym razem nowo przeszkolony detektyw dostaje do rozwiązania wielce tajemniczą sprawę znikających malinowych konfitur i innych przysmaków w sklepie pana Borsuka. Czy to sprawka starego wilka Rabusia - Krętacza? Wszystko wyjaśni oczywiscie sprytny Joachim Lis.

I ostatnia w tej serii powieść przygodowo-detektywistyczna tym razem polskiej autorki Krystyny Boglar " Klementyna lubi kolor czerwony" z ilustracjami samego mistrza Bohdana Butenki. Dla mnie trochę za mało dynamiczna i ze zbyt rozbudowanymi opisami, ale sama intryga jest naprawdę ciekawa, a zaskakujące zakończenie Szymek wspominał wiele razy i nawet przejęty opowiadał o nim swoim kolegom ( to było coś na kształt pierwszych rekomendacji czytelniczych :-)

A seria Mistrzowie Ilustracji to jeszcze wiele innych ciekawych książek. Ale o nich innym razem...

 

16:11, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 lipca 2010
Survival - podręcznik przetrwania

Wakacje w pełni, co widać po malejącej ilości wpisów - bo słońce i woda, bo wycieczki i wyjazdy, bo goście :) Ale w końcu dorwałam się do komputera.

Wakacje to u nas czas wielu, wielu lektur - dziś wybrałam jedną, którą Szymek sam wypatrzył w Empiku i stanowczo stwierdził, że musi ją mieć właśnie na wakcje.

"Survival. Mój Poradnik" Claire Llewellyn została wyłuskana z półki dzięki ciekawej obwolucie - z tkaniny z kolorze maskującego moro, z linką do zawieszenia i małym kompasem. A środek nie mniej eksytujący dla dziecięcej wyobraźni : jak przetrwać w ekstremalnych warunkach czyli jak rozpalić ognisko, jak znaleźć wodę, zbudować szałas. Ale są też jeszcze bardziej mrożące krew w żyłach przykłady podzielone na zagrożenia ze strony zwierząt ( np. spotkanie z pszczołami, niedźwiedziem, rekinem ) zagrożenia naturalne ( pożar lasu, burza, lawina itp. ) i cywilazyjne ( te wydają mi się najbardziej wydumane ). Wiele tu cennych spostrzeżeń i rad np. dotyczący pierwszej pomocy. Cenna rzecz dla każdego małego globtrotera.

18:19, mamik.net
Link Dodaj komentarz »