Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
czwartek, 21 czerwca 2012
"Magiczne tenisówki" dla wszystkich

"Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego" Ulfa Starka to bez wątpienia hit książkowy tego roku. Szymek na targi książki wybrał się właśnie po kolejny tom przygód Ulfa. Ale musi poczekać do jesieni. Może to i lepiej, bo z perpespektywy rodzicielskiej jest to historia przewrotna.

W zasadzie każdy rodzic ma świadomość, że przychodzi w życiu dziecka ten moment, gdy dziecko będzie robioł rzeczy przez nas zakazane, ale wiemy też że muszą kawałek po kawałku smakować tej swojej nowej dojrzałości - że nie uchronimy ich całkowicie przed rzeczami głupimi, szalonymi, niebezpiecznymi i szczeniackimi.

Gdy czytam wspólnie z Szymkiem "stare lektury" - dzieci same wchodzą krok po kroku w świat doroslych. Rodzice pojawiają się,  na kartach tych książek, gdy "muszą gasić pożar". Wydaje mi się, że my dzisiejsi rodzice, jesteśmy zawsze krok przed. Profilaktycznie zabezpieczamy wszystkie pożary - ale może też paradoksalnie fajne ogniska -;

Dlatego książka Ulfa Starka wywołała u mnie pewną rezerwę  a u Szymka całkowity zachwyt!

Podglądanie rozbierających się kobiet, przebieganie przed autami, przechodzenie po przęsłach mostu, rzuty jabłkami w auto sąsiada, podkładanie petard w skrzynkach na listy - zgroza! Ale te wszystkie "przygody" przytrafiają sie Ulfowi, gdy do jego klasy dołącza nowy kolega Percy. Czy to za sprawą magicznych tenisówek, gdzie kryje się tajemnica nowej siły Ulfa, a co ukrywa przed przyjacielem Percy - tego mam nadzieję dowiemy się z drugiej częśći przygód Ulfa.

Brawo Zakamarki za wydanie tej książki!!!20:37, mamik.net
Link Komentarze (1) »
czwartek, 07 czerwca 2012
Mały czytelnik na targach książki

Może jednak wyrośnie z Szymka kiedyś prawdziwy "mol książkowy" - wizyta na ostatnich targach książek dla dzieci nastroiła mnie optymistycznie. Sam wybrał większość książek i ku mojemu zaskoczeniu nie były to tylko albumy z samymi  ilustracjami.

Przewagą tych targów nad jesiennymi jest dla zwiedzających większa swoboda - autorzy mają czas by spokojnie porozmawiać. Dzięki temu Szymek dowiedział się, jak powstał "Samotny Jędruś" pana Wojciecha Widłaka, poznał sympatycznego autora "Sposobu na Elfa" - pana Marcina Pałasza a na stoisku wydawnictwa Muchomor usłyszał czym różni się "Wojtek spod Monte Cassino" od książki "Dziadek i niedźwiadek". Do stałych punktów targowych zaliczamy też wizytę w Zakamarkach - tu wrócimy z pewnością jesienią, bo ma się ukazać druga część "Magicznych tenisówek mojego przyjaciela Percy'ego" - naszego hitu tej wiosny!

Teraz do poduszki czyta "Rozbójnika Hotzenplotza" Otfrieda Preusslera i mówi, że super.

A po powrocie do domu z dumą pokazywał swojemu przyjacielowi swój nowy "stosik lektur". Może więc jednak i te młodsze pokolenia też będą czytać tradycyjne książki :-)

21:58, mamik.net
Link Dodaj komentarz »