Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
wtorek, 21 maja 2013
Janek, Bronek, Władek i Guzik

Nie, to nie nowi koledzy Szymka, ale ulubieni bohaterowie z serialu "Czas honoru".

Od tej zimy zaczęliśmy z Szymkiem wieczorami ogladać wspólnie wybrane seriale. Koledzy w klasie oglądali "Komisarza Alexa", więc i my zaczęliśmy utrzestniczyć w rozwiązywaniu kolejnych kryminalnych zagadek. Bo kryminalna intrynga właśnie pociąga Szymka najbardziej. Dlatego kolejny wybór padł na "Ojca Mateusza" - Szymek polubił również detektywa w sutannie a ja pozostaję pod urokiem ... muzyki i Sandomierza, ktrórego uroków wcześniej nie poznałam.

Ale prawdziwym hitem okazał się dopiero "Czas honoru". Wcześniej nie ogladaliśmy kolejnych "sezonów", bo Szymek za mały, bo inne zazwyczaj miewaliśmy niedzielne zwyczaje. Ale przypadkowo obejrzałam kilka odcinków z ostatniej serii i stwierdziłam, że w końcu chyba mamy film wojenny, który możemy ogladać z Szymkiem i nie jest to propagandowy i zakłamny "Kapitan Kloss" czy "Czterej pancerni", na których wychowaliśmy się z mężem.

Szymek dostał więc cały pakiet wydany na dvd na swoje urodziny. I gdy tylko mamy wolny wieczór ogladamy. Oglądamy i nie możemy się oderwać!

A każdy zakończony odcinek kończy się błaganiem - Tato, jeszcze jeden bo co z Władkiem na Pawiaku, co z rannym Guzikiem, czy Bronek przeżył.?!!!Z każdym kolejnym odcinkiem emocje rosną, bo coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z paczką głównych bohaterów.

Tato trochę krytykuje, że serial naiwny, że nie tak zachowywaliby się słynni cichociemni, ale też ogląda z nami i służy rozwijącym historycznym komentarzem. Np, opowiedział nam właśnie o cichociemnych, o akcji Hotel Polski ( oszukanie ok. 3 tys. Żydów przez Niemców, którzy za gigantyczne łapówki mieli ich uratować a w rzeczywistości wysłali do obozów lub rozstrzelali ), o aresztowniu podczas meczu bokserskiego żołnierzy ZWZ, o zamachach w Warszawie itd.

Szymek dowiaduje się też z tego filmu o prawdziwej roli komunistów w II wojnie i przy tworzeniu socjalistycznej Polski. To trudne lekcje historii, ale sadzę że bardzo potrzebne młodemu pokoleniu.

Dlatego dla niego "żołnierze wyklęci" to nie bandyci, ale bohaterowie, którzy mimo zakończenia wojny pozostali wierni przysiędze i walczyli o wolną i suwerenną ojczyznę.

A wszystkich pasjonatów historii z Krakówa i okolic zapraszam na

koncert pt. "Dlaczego mnie o tobie w szkole nie uczyli?" 

poświęcony właśnie żołnierzom wyklętym i głównie rotmistrzowi Pileckiemu,

który odbędzie się w piątek 24 maja o godz. 19 w klubie Rotunda.

 

 11:07, mamik.net
Link Komentarze (1) »