Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
środa, 04 marca 2015
Rapujące dzieciaki

"Nawet nie czuję, kiedy rapuję" - często nuci sobie taki swój kawałek Szymon. Ale płyt z rapem dla dzieci praktycznie brak. Teraz jak wyczytałam "W sieci" zmieni się to za sprawą nowej płyty "Kto ty jesteś".

Reklamę widziałam już wcześniej, ale nie byłam przekonana, czy Szymon nie jest przypadkiem za poważny na takie projekty muzyczne.

Ale po ostatniej długiej podróży na narty do Włoch, postanowiłam uzupełnić kolekcję płyt, bo przesłuchanie 2 razy audiobooka "Pana Samochodzika" wpędziło mnie w depresję z ostrymi objawami kompulsywnego zakupoholizmu :-(

"Panny Wyklęte" i "Panny Wygnane" weszły na stałe do naszego podróżnego repertuaru na pendrivie, teraz kolej na bardziej optymistyczne nuty.

Nie znam jeszcze wszystkich utworów, bo płyta w drodze, ale te przesłuchane na youtubie zachwyciły mnie. Oczywiście najbardziej ze względu na powrót do przeszłości piosenka Kasi Klich "Tak bym chciała "... znów mała być ( ciekawe czy do płyty dołączą pilota z klawiaturą do opcji wyboru, bo na moim telefonie po wybraniu 1-ki nie przeniosłam się w czasie :-)

A typ Szymona to "Cyfry historii". Resztę poznamy wkrótce.

A oto mała lekcja historii PRL-u dla dzieci :

 

 

 

 

11:53, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 marca 2015
Żołnierze niezłomni

Pamiętamy, choć w tym roku nie mogliśmy być na marszu w Krakowie.

Zdjęcia na różnych portalach informacyjnych wskazują, że coraz więcej Polaków czci tę niezłomną armię. A wśród nich wielu młodych ludzi.

Jak już wcześniej pisałam, mało jest jednak dalej książek dla najmłodszych, które by prosto przybliżyły tamte czasy. Ale to pokolenie wypełnia tę lukę przez internet . To z niego czerpie wszelkie informacje, kupuje np. patriotyczne koszulki, dowiaduje się o imprezach i koncertach Tadka i jego "Niewygodnej prawdy" czy "Panien wyklętych" z płyty Darka Malejonka.

I może ta forma nauki jest skuteczniejsza dla młodzieży niż czytanie, chociaż ja oczywiście żałuję, że powstała ta literacka luka.

Przypomniałam sobie więc kilka wierszy poetów zbrojnego podziemia zamieszczonych w "Czerwonej mszy" B. Urbankowskiego, z mało znanym a najbardziej chyba wstrząsającym wierszem Tadeusza Płużańskiego "Z innego świata" -  o wyobrażanej sobie w celi śmierci egzekucji :

 

 

Wstał dzień

- wychodzić...!

Jeden przygląda się tylko moim butom

drugi rozbiera mnie wzrokiem (...)

trzeci wbija już oko

w mój kark

- ten będzie strzelał...(...)

na tle szarego nieba

cień zapłakanej Anny

Wituś i Zosieńka machają rączkami

- tatusiu bądź dzielny...

znikli razem z obłokiem

to dobrze

nie trzeba żeby dzieci widziały

 

 

Ale trzeba, że nasze dzieci wiedziały i pamiętały! Pamiętamy!!!

11:55, mamik.net
Link Dodaj komentarz »