Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
niedziela, 25 marca 2012
Proste eksperymentowanie

Szymek marzy o zestawie "Młody chemik", ale jest zalecany raczej dla trochę starszych dzieciaków. Kupujemy więc zestawy prostsze i bezpieczniejsze w obsłudze np. hodowlę kryształków. Ale ostatnio natrafiłam na coś dużo bardziej interesującego stronkę www.totylkofizyka.pl

Dziesioletnia Ania z Tatą wykonują bardzo proste, ale szalenie interesujące doświadczenia i wyjaśniają zasady ich działania. Przekonują, że eksperymentowanie może być proste i tanie. Myślę, że fizyka uczona w taki sposób, mogłaby stać się super atrakcyjnym przedmiotem. Mam nadzieję, że powstaną kolejne ciekawe filmiki Ani i jej Taty.

Można też znaleźć ciekawe książki przybliżające dzieciom nauki ścisłe - ostatnio w antykwariacie wpadła mi w ręce pięknie zilustrowana przez Mateusza Gawrysia książka Arkadiusza Piekary "O maszyniście Felusiu, który był mędrcem". 

 

 

16:06, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 marca 2012
Chłopak na opak

Tej książki nie mogliśmy ominąć z wielu względów. Zaczyna się bardzo intrygująco dla każdego 8/9-latka : "Po pierwsze nie jestem już dzieckiem. Skończyłem 9 lat i (...) przeczytałem już 2 książki dla młodzieży."! Po drugie: druga część nosi bardzo sugestywny tytuł : "Raz, gdy chciałem być szlachetny", a któż z rodziców nie wie ile kłopotów rodzi się, gdy nasze pociechy chcą być grzeczniejsze, wpadają na genialne pomysły, jak ułatwić sobie i nam życie.

9-letni Jacek wpada w coraz to nowe przygody i tarapaty. Jest pełen dobrych chęci, energii i zapału, ale prześladuje go "dziwny pech". Ale chyba go rozumiem - jego pomysł na upiększenie umywalni nie spodobał się, dobre postanowienie nie tylko zapamiętał, ale wyrył na ławce - ale to też się nie spodobalo, gdy chciał poprawić humor mamie i pomalował meble - również źle, w szkole pytają tylko wtedy, gdy jest nieprzygotowany, zamiast interesujących lekcji o hienach, jakieś nudy o higienie. Życie ucznia potrafi zaskakiwać i do łatwych nie należy.

Książka Hanny Ożogowskiej mojej ulubionej autorki z dzieciństwa ( "Tajemnica zielonej pieczęci"!) przypadła również do czytelniczego gustu mojego syna, co mnie niezwykle ucieszyło. Razem śmialiśmy się ze szkolnych i domowych perypetii Jacka. Mimo upływu lat niewiele w szkolnych problemach dzieci się zmieniło. Może tylko czasami Szymek dziwił się, że jak to on chodzi do 4-tej klasy i tego nie wie.

Nasze stare wydanie dodatkowo uatrakcyjniały ilustracje mistrza Butenki.23:07, mamik.net
Link Dodaj komentarz »