Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
wtorek, 28 grudnia 2010
Świąteczny czas

Święta z dziećmi mają szczególny charakter. Zaczynają się wszak przygotowaniem kalendarza adwentowego a później to niecierpliwe odliczanie - najpierw do Mikołaja, poźniej do klasowej Wigilii lub szkolnych jasełek i w końcu wielkie wypatrywanie pierwszej Gwiazdki. I ta niepewność : zasłużyłem na wymarzone prezenty czy nie?

W tym roku Szymek sam wpadł na pomysł zabwienia się w Św. Mikołaja i gdy trwały przygotowania do wigilijnej wieczerzy opakował w zwyakłe znalezione kartony ( po butach między innymi! ) swoje arcydzieła : obrazki, gliniane rzeźby itp. oraz np. wyciągnięte z szuflady świeczki, opakowanie herbaty czy piwo dla wujka. Zaskoczenie było totalne a radość dla rodziny nieoceniona :-)

A ja uwielbiam też ten poświąteczny czas, gdy można cieszyć się domowym spokojem, czytać książki znalezione pod choinką i objadać się smakołykami wcześniej przygotowanymi.

Jeśli więc i Wy możecie zwolić nieco przed Nowym Rokiem życzę Wam, aby ten świąteczny nastrój trwał jak najdłużej.

16:00, mamik.net
Link Komentarze (2) »
piątek, 10 grudnia 2010
Polowanie na Św. Mikołaja

Emocje Mikołajowe już za nami, przed nami znów mnóstwo nowych lektur, bo Mikołaj rozsypał prezenty dla Szymka u jednej i u drugiej Babci, w szkole i oczywiście w domu. Ponieważ przekazów reklamowych jest cała masa a i rozmowy ze starszymi kolegami robią swoją; w głowie mojego syna zaświtała straszana myśl, że jednak Mikołaj nie istnieje a prezenty kupują rodzice.

Wieczorem w niedzielę przygotował mnóstwo pułapek na Mikołaja. ( Ktoś kto przyniesie prezent pod poduszkę, zerwie sznurek, przewróci Buzza Astrala itp. Była nawet przygotowana na nagrywanie kamera i noktowizor pod ręką ). Na szczęście Mikołaj był sprytniejszy i zręcznie ominął wszystkie pułapki. A rano po odpakowaniu prezentów jakoś nie było już podważania istnienia Św. Mikołaja. Udało się uchronić zburzenie jednego z najpiękniejszych mitów dzieciństwa jeszcze przynajmniej na kolejny rok :-)

09:27, mamik.net
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 grudnia 2010
Inne życie, czyli o zazdrości

Zadzrość to uczucie znane wielu dzieciom. Chciałyby mieć takie zabawki jak kolega czy koleżanka, lepszy rower, fajniejszy pokój z komputerem i telewizorem i czasami fajniejszych rodziców, którzy np. nie zabraniają opychać się chipsami i pić coli.

Szymek poprzez nowe środowisko w szkole, też ma coraz więcej okazji do porównań i nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z uczuciem zadrości. Pewnego dnia zapytał kolegę, ile razy w tygodniu może grać na komputerze i oniemiał, gdy dowiedział się, ze tyle ile chce - byle lekcje były odrobione! Pretensji do nas - najgorszych rodziców świata było całe mnóstwo i myślę, że nasze racjonalne argumenty wcale go nie przekonały.A gdyby tak zamienić się rodzicami lub zamieszkać u kolegi...

 "Inne życie" Amandy Eriksson to przykład takiej właśnie zamiany rodzin. Ale czy inni mają rzeczywiście lepiej, czy Amanda będzie szczęśliwa w nowym, pięknym domu?

Warto przeczytać tę książeczkę i porozmawiać z o tym uczuciu z dziećmi. Ale jest też coś, co mnie w tej książce razi. To zbytnie uproszczenia ( mimo że mam świadomość, że to książka dla małych dzieci a nie np. dla rodziców ). Czy uporządkowany i estetyczny dom z zapracowanymi rodzicami musi być oznaką chłodu emocjonalnego? No i ten tato cały czas za gazetą, na każdym obrazku. Ale to temat na inne rozważania...

09:36, mamik.net
Link Dodaj komentarz »