Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
środa, 17 lutego 2016
Lektury szkolne

Życie nastolatka - bunt, negacja, poczucie niezrozumienia przez innych i silne poszukiwania własnej drogi, to też większe znaczenie grupy rówieśników, kolegów.

Doskonały przykład tego typu wpływu miałam przy okazji lektury "W pustyni i w puszczy". Szymon jak sam mi powiedział należy do małej grupki osób, które czytają lektury - reszta, nawet dobrzy uczniowie, poprzestaje na streszczeniach.

Przy Sienkiewiczu był jednak opór - że długa i nudna. Na moje pytanie skąd te informacje skoro jej jeszcze nie czytał, odpowiedział, że kolega mu powiedział. Nękany dalej moim szczegółowym śledztwem wyznał, że wprawdzie Kuba i tak nigdy żadnych lektur nie czyta, ale o Sienkiewiczu, że nudny powiedziała mu jego siostra, która jest już w liceum, więc wie, co mówi!

No, to był już argument poważny - ale zrobiłam wywiad z innymi jego starszymi kolegami i okazało się, że akurat "W pustyni i w puszczy" jest spoko.

Szymon zabrał się do czytania i oczywiście tak jak przypuszczałam, książka bardzo mu się podobała. 

Ale miesiąc później znów usłyszałam skargę na to nieszczęsne "W pustyni i w puszczy". Tym razem moja przyjaciółka była przerażona, bo jej syn miał zacząć czytanie, a nawet pani polonistka na zebraniu powiedziała,że dzieci muszą przeczytać, chociaż ona wie, że nudna i długa.

Ręce mi opadły...

Przed edukacją szkolną mojego syna, miałam też zapędy, aby całkowicie zmieniać kanon jego lektur. Bo tamte stare, nudne i oczywiście długie, a tu w literaturze dziecięcej tyle fantastycznych nowości.

Ale wybrałam drogę kompromisu - stare + nowe.

Efekt świetny - Szymon może nie jest molem książkowym, ale raczej chętnie czyta. I nie tylko książki, lektury ale również "swoje" ulubione tygodniki.

Nie zawsze podobają się mi jego wybory czytelnicze, a i moje podsuwane lektury, nie raz nie doczekają się zainteresowania. Ale to już jego suwerenne wybory ( w których to co czyta grupa rówieśnicza, co właśnie jest na topie jest bardzo, bardzo ważne !!! )

Ale o dziwo lektury szkolne są przez niego raczej bardzo dobrze przyjmowane, a są to klasyki, które my z mężem również czytaliśmy.

Największy przebój z kanonu wśród chłopców? Nadal i nieprzerwanie od prawie stu lat historia Nemeczka z "Chłopców z placu broni" ( nawet kolega Antek, który nie czyta, po tej lekturze dopytywał mnie, czy jest inna taka książka! )

Doceńmy więc klasykę, dokładając ciekawe nowości.

A to plakat z filmu o Nemeczku, z ciekawą krótką recenzją :-)

 


10:11, mamik.net
Link Dodaj komentarz »