Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
wtorek, 22 lutego 2011
Piotruś pierwszak

Ostatnio w bibliotece Szymek poprosił Panią o książkę o pierwszej klasie i wten sposób trafił do nas "Piotruś pierwszak" Mieczysławy Buczkówny. Nigdy wcześniej nie trafiłam na tę autorkę i szybkie przekartkowanie jakoś nie przekonało mnie do tej lektury, ale cóż zgodziłam się.

Spędziliśmy przy niej wiele wieczorów, bo książka ma ponad 200 stron - ale Szymek był zachwycony. To historia pierwszaka, którego początek szkoły przypada chyba gdzieś na przełom lat 60/70-tych, czyli dla naszych dzieci zamierzchła historia ( chociaż i dla współczesnych rodziców świat bez telewizora wydaje się prehistorią :-), ale oprócz tych dziwnych realiów i słów, które czasami trzeba dziecku objaśniać tak naprawdę szkoła i problemy małych uczniów są nadal te same.

Mamy więc tu wielkie przygotowania do szkoły, problemy z odrabianiem lekcji, wybryki na lekcjach i przerwach, pierwsze przyjaźnie i kłótnie klasowe. Ciekawa to lektura również dla rodziców, którzy mogą zobaczyć, jak zmieniło się natomiast nasze podejście do dzieci, ich zabaw, swobody ( dzieci same wychodzą na podwórko, do sklepów, pilnują młodsze rodzeństwo  ), co często wywoływało zdziwienie na twarzy Szymka( na szczęście dałam się namówić w wakacje na jego pierwsze samotne wyprawy po zakupy, więc przynajmniej tu nie było - inni to mają super, tylko mi niczego nie wolno! ).

To książka bardzo prosta w fabule, żadnych niesmowitych wydarzeń i historii a mój syn uważa ją za jedną z lepszych książek, które wspólnie przeczytaliśmy (!). Powiem szczerze, że bardzo mnie to zdziwiło, ale widocznie dzieci nadal mają potrzebę utożsamiania się z literackimi  czy filmowymi bohaterami. A proste historie jak np. "Dzieci z Bullerbyn" czy "Lessie" nadal mają szansę na miejsca w ich sercach. I chociaż styl tej książki może dziś wydać się trochę mało dynamiczny to warto do niej zajrzeć z pierwszakiem.

I pytanie dla wszystkich - czy ktoś zna "grę w ciupy", bo ja pierwszy raz o niej właśnie tu przeczytałam!

18:15, mamik.net
Link Komentarze (2) »