Popieram Internet Bez Chamstwa Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Mały Powstaniec Szymon Sławiński Spis moli
RSS
piątek, 10 stycznia 2014
Poczet pracowitych Polaków

Zachwycająca, niesamowita, pasjonująca, wciągająca, intrygująca, "budująca", rozwijająca!!!

Rzadko zdarzają mi się takie zachwyty, ale ta pozycja jest wyjątkowa i w pełni zasługuje na te peany - "Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" Marty Dzienkiewicz wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Zazwyczaj biografie sławnych osób w wersji dla dzieci często gubią  gdzieś w uproszczonych opisach pasję, której ci ludzie się poświęcali, którą żyli. Po książkowych i szkolnych przeróbkach tracą swój naturalny blask i żar, który jest chyba nieodłącznym elementem życiorysu wybitnych naukowców. Autorce "Pionierów" Marcie Dzienkiewicz udało się obejść tą niebezpieczną sztampę.

Życie i praca wybranych naukowców została przedstawiona jako ciekawa przygoda życia, realizowana bardzo często na przekór otoczeniu. Tu najważniejsza jest wspomniana przeze mnie wcześniej pasja. Niektórzy z bohaterów tej książki to znani na całym świecie naukowcy ( jak choćby Maria Skłodowska-Curie, Zygmunt Wróblewski ), ale są też nazwiska których nie ma w zbiorowej świadomości, ale ich praca to często fundament, na którym budowały kolejne pokolenia.

Jak wyglądałaby dziś Ameryka Południowa bez Ignacego Domeyko i Ernesta Malinowskiego - trudno sobie dziś wyobrazić.

Czy "Dolina Krzemowa" mogłaby by powstać bez badań zapomnianego i niedocenionego Jana Czochralskiego?

Jak potoczyłaby się druga wojna światowa, gdyby Marian Rejewski i inni polscy uczeni nie złamaliby szyfru Enigmy?

Czy wojsko i policja na całym świecie może istnieć bez tak podstawowej rzeczy jak kamizelka kuloodporna wynaleziona przez zakonnika Kazimierza Żeglenia?

A czy wyobrażacie sobie współczesny świat bez witamin, małego przenośnego komputera, salonów kosmetycznych, kamery filmowej czy łodzi podwodnych?

Pewnie nie i raczej nie zaprzątamy sobie głowy, komu te dobrodziejstwa zawdzięczamy.

Czytając tę książkę poznamy odpowiedzi. Poznamy często zapomnianych i niedocenianych badaczy i naukowców. 

A przy okazji może uda się przekonać młodych czytelników, że nauka może być też fascynującą przygodą.

Powinnam tym okrągłym zdaniem zakończyć, ale w tej książce nie można pominąć warstwy graficznej. Jest pięknie zrobiona od początku do końca. Nie tylko dobrze się czyta, ale też świetnie się ją ogląda - a to zasługa Joanny Rzezak i Piotra Karskiego!

Czekam więc z niecierpliwością w Nowym Roku na kolejne tak wyjątkowe książki, w której piękna forma idealnie współgra z interesującą treścią.

 

19:16, mamik.net
Link Dodaj komentarz »